Vízhiányos bőr tünetei és mit tehetsz ellene
Tartalomjegyzék
Cikkünkből megtudhatod, hogy a vízhiányos bőr mikor alakul ki és mit tehetsz ellene.
Vízhiányos bőr jelei
A vízhiányos vagy dehidratált bőrnek két fajtája van. A vízhiány jelentkezhet a felszínen, ilyenkor a hám nincs megfelelően hidratálva. Ez a felszíni vízhiány.
Ha az alsóbb rétegek, az irha és bőralja nincs megfelelően hidratálva, akkor mélyrétegi vízhiányról beszélünk.
Felszíni vízhiány
Bőrünk dehidratáltságának jelei akár már a 20-as éveink elején megmutatkozhatnak! Leginkább a nyaknál vehetjük észre -vízszintes kis redők- majd a kor előrehaladtával a szem körüli ráncok és mimikai ráncok erősödnek meg leginkább. Ezeklehet a vízhiányos bőr első jelei.
jó tudni, hogy a vízhiány okozhat még irritációt, viszketést, hámló, feszülő, száraz bőrt.
Teszteld a bőröd
Mutatóujjadat helyezd fektetve az arcodra és kicsit megnyomva emeld meg a bőrt. Ha finom ráncok lesznek a megemelt bőrfelületen akkor ott bizony felszíni vízhiány van.
Vízhiányos bőr tünetei
Érzékenység, húzódó, feszülő bőr, néhol piros foltok fordulnak elő. Sápadt, fakó bőrszín, orrnyereg és homlok résznél bőrszárazságot érzünk, korpázó hámlás, érdes bőrfelület.
A vízhiány bármely bőrtípusnál előfordulhat.
Kialakulásának okai
A vízhiányos bőr kialakulásának több oka is lehetséges, ezekből felsoroljuk azokat amikkel a legtöbbször találkozunk.
- nem megfelelő kozmetikum használata /szárító, vízelvonó hatású/
- túl sok napozás, szolárium
- száraz levegő, légkondi használata
- sós víz, klóros víz
- túl meleg vízzel történő arcmosás
- vízhajtók, egyes gyógyszerek szedése
- bizonyos betegségek /pl.ekcéma/
- kevés folyadék fogyasztása, vitaminhiány
Másik dehidratált bőrtípus a Mélyrétegi vízhiányos bőr.
Mélyrétegi vízhiányos bőr
Itt már a hámrétegen kívül mélyebben, az irhában és bőraljában is kialakult a vízhiány. Ezt könnyen megállapíthatjuk mi magunk is.
Próbáljuk megcsípni a bőrt az arcon, és amikor elengedjük, ha ott maradnak a barázdák, a ráncok, lassabban nyeri vissza eredeti állapotát a bőr akkor mélyrétegi vízhiányunk van.
Megfigyelhetjük még a fültőnél a függőleges barázdákat.
Ilyenkor elmélyülnek a ráncaink, főként az orr-ajak barázda, bőrünk veszít rugalmasságából. Jó, ha tudjuk, hogy a mélyrétegi vízhiány bármely más bőrtípussal előfordulhat.
Nagymértékben függ az életmódunktól és környezeti tényezőktől.
Kialakulásának okai lehetnek
- kevés folyadékfogyasztás, stressz,
- túlzott napozás, szolárium
- szárító hatású, alkohol tartalmú kozmetikumok
- belső okok mint a :inzulinhiány, diabétesz, lázas betegség
- mértéktelen tea, kávé ivás, egyéb vízhajtó hatású italok
- dohányzás
Ilyenkor sürgősen helyre kell állítanunk bőrünk víztartalmát.
Vízhiányos bőr ellen
Először is megfelelő folyadék mennyiséggel. Szoktassuk hozzá magunkat, hogy inni kell!
Egy idő után automatikusan kéri a szervezet a napi folyadék mennyiségét.
- Intenzív hidratáló arckrémekkel
- Anyagcsere folyamatok gyorsítása
- A mindennapi rutinba vegyük bele a szérumokat a tonikozás után és utána jöhet az arckrém Szérumokat érdemes kúraszerűen használni
- Használhatunk éjszakára is maszkokat
- Használjunk kis-és nagymolekula méretű hialuronsav tartalmú kozmetikumokat
- Avokádó, Homoktövis, Jojoba olajat, Gránátalma olaj
- A-E vitamin tartalmú készítményeket
- Arcmasszázs heti rendszerességgel hidratáló és vitaminos anyagokkal
- Fényvédő használata
Mindkét típusnál nagyjából ugyan úgy kell tenni a vízhiányos bőr ellen.
Tippek vízhiányos bőrre
Kerüld az irritáló, szárító anyagokat, mint az alkohol.
Olyat kozmetikumot válassz, ami vízmegkötő anyagokat tartalmaz, mint Aloe vera, algák és hialuronsav ami úgy viselkedik mint egy szivacs nagy mennyiségű vizet köt meg. A Glicerin segít megőrizni a bőr nedvességtartalmát.
Szőlőmagolaj, tökmagolaj, urea, méhviasz, ezek az anyagok a gátolják a láthatatlan vízleadást, védőréteget képeznek a bőrön.
A mindennapi rutin során arctisztításhoz hidratáló arctejet, gélt vagy habot használj. A nálunk található arclemosók bármelyike jó választás a dehidratált bőrnek, hiszen nem szárítják azt, valamint hidratáló anyagokat is tartalmaz!
Utána használj hidratáló tonikot majd arckrémet, ami hidratáló anyagokat és E-vitamint tartalmaz. Ilyen termékünk a Bőrnyugtató arckrém – HERBAL is!
Tavasszal az első erősebb napsütéstől használj fényvédőt! Alapozó helyett színezett hidratálót használj, ami nem szárítja a bőröd.
Hidratáló krém
Hidratáló krém – mi is és hogyan válassz?
A tisztítók mellett a hidratálók a legfontosabb bőrápoló készítmények. A bőr külső rétege, az epidermisz ideális esetben nem engedi be a káros anyagokat, illetve meggátolja a nedvesség elpárolgását.
Ha a bőrsejtek közötti teret kitöltő lipidréteg egyensúlya felborul, akkor fokozódik a vízvesztés, amely a száraz bőr kialakulásához vezet.
A hidratálók feladata ennek a lipidrétegnek és ezáltal a vízháztartásnak a helyreállítása a felhámban.
A hidratáló anyagoknak 3 típusát különböztetik meg: az okluzív, az emolliens és a humektáns.
Mindhárom típusnak megvan a saját hatásmechanizmusa, különbözőképpen vesznek részt a hidratálásban, ezért az előnyös tulajdonságaikat kihasználva kombinálni szokták őket egy készítményen belül.
Emellett a legtöbb hidratáló tartalmaz még vitaminokat és proteineket is, amelyek szintén segítenek a nedvesség megtartásában, illetve egyes termékekben megtalálható az alfa-hidroxi sav (AHA), amely egyfajta kémiai hámlasztóként eltávolítja az elhalt hámsejteket.
Nagyon vízhiányos bőr esetén jó választás az AHA tartalmú hidratáló.
Néhány próbálkozásba beletelhet, mire ráakadsz a Neked legjobban megfelelő hidratálóra, de az alábbi szempontok figyelembevételével megkönyítheted a dolgodat.
Figyelj az összetevőkre
Mielőtt a kosaradba raksz egy hidratálót, mindenképp fusd át az összetevők listáját (a felsorolás első 4-5 eleme a fontos), hogy lásd milyen hidratáló anyagokat (glicerin, uraea, lanolin, hialuron sav stb.) tartalmaz, így ha nem jön be az adott krém, a következő választásnál már tudod szűkíteni a kört egyes hatóanyagok kizárásával.
Passzoljon a bőrtípusodhoz
A legtöbb embernek van valamilyen bőrhibája és nincs két ember, akinek ugyanolyan megjelenésű lenne a bőre, de ennek ellenére minden bőrt be lehet sorolni különböző kategóriákba.
Hidratáló vásárlása előtt fontos tudni, hogy melyik bőrtípus jellemzői igazak rád.
- normál bőr: nem túl zsíros, nem túl száraz. A bőrhibák száma elenyésző, a pórusok kicsik, alig láthatók, extrém érzékenység nem jellemző. A normál bőr idővel megváltozhat, a környezeti hatások, a hormonszint ingadozása és az öregedés mind befolyásolják. Könnyű, nem zsíros krémet válassz, amely segít bőröd nedvességtartalmát egyensúlyban tartani.
- zsíros bőr: a túl sok zsír miatt fénylik, rosszabb esetben pattanásos, aknés; jellemzően a hormonháztartás zavara okozza. Zsíros bőrre nem komedogén termék a jó választás, amely nem tömíti el a pórusokat, könnyű állagú és olajmentes.
- száraz bőr: elegendő zsír hiányában feszül, hámlik, érzékeny. Környezeti stresszhatások ugyanúgy előidézhetik, mint a túlzásba vitt tisztítás, ill. a kor előrehaladtával jelentkező hormonális változások. Száraz bőrre sűrűbb, hatóanyagokban gazdag (szérum)krém a megfelelő, amely egész nap biztosítja a kellő nedvességet.
- kombinált bőr: a normál/száraz és zsíros bőr keveréke. Az arc egyes részei (általában a T-vonal) a sok zsír miatt fénylenek, a pórusok tágak, míg az arc többi része inkább száraz. A kombinált bőr zsírosabb részein egy könnyű állagú hidratálót érdemes alkalmazni, míg a szárazabb területeket gazdagabb krémmel ajánlott kezelni.
Ha egyszer rátaláltál a megfelelő hidratálóra, használd minden nap, még akkor is, ha épp nem érzed szükségét, mert csak így tudod megóvni a bőrödet a kiszáradástól.
Amellett, hogy táplálja a bőrödet, egy jó hidratáló a finomabb ráncokat is képes némiképp kisimítani. A hidratáló felvitele előtt mindenképp tisztítsd meg az arcodat a szennyeződésektől.
Mivel a hidratáló krém jobban beszívódik a felhámba, ha enyhén nedves felületre viszed fel, ezért tiszítás után ne töröld teljesen szárazra a bőrödet, maradjon egy kicsit nedves, így a krém jobban kifejti a hatását.