Urea a bőrben – 2022
Tartalomjegyzék
MIT CSINÁL AZ UREA A BŐRBEN?
Az urea a természetes vízmegkötők (NMF=natural moisturizing factor) egyik oszlopos tagja. Az arginin nevű aminosav bomlásánál keletkezik, ez a folyamat a szarutermeléshez kötődik.
Így a hám legfelső rétegében (ahol már bőven van szaru) gyülemlik fel és vízmolekulákat gyűjt maga köré, azaz higroszkópos anyag. Két helyről gyűjti a vizet: az irhából és a környezetből.
Természetesen ezutóbbi csak akkor lehetséges, hogy ha a levegőnek megfelelő a páratartalma.
Hasonlóan működik egy csomó egyszerűbb molekula (pl. a tejsav), de a fillagrin molekula bomlásából származó aminosavak is.
Ezek a száraz bőrű egyénekben gyakran csökkent arányban vannak jelen. Az NMF rövidítés ismerősen csenghet – gyakorlatilag egy egyszerű, hipoallergén módja a bőr hidratálásának a relatíve hiányzó molekulák visszapótlása.
(Ez a relatív hiány az ekcémásoknál akár 80% is lehet!) Ha az INCI-ben egy halom aminosavat (pl. serine, arginine, leucin) és cukrot láttok, az jó eséllyel azt jelenti, hogy a gyártó gondolt arra, hogy a biológiailag legkézenfekvőbb, intelligens módon kezelje a vízhiányt.
Tulajonképpen az urea is erre szolgál.
UREA helyettesítése
Egyéb hasonló higroszkópos, azaz vízmegkötő anyagok a glicerin, a szorbitol és az AHA-savak.
Ezutóbbiak koncentrációban hidratálnak, nagyobb koncentrációban az elhalt hámsejteket lazítják és ezzel leválásukat segítik, azaz hámlasztanak.
Ennek hátterében az áll, hogy 10% feletti koncentrációban képes a fehérjeláncok közötti relatíve laza kötéseket felbontani, ezzel például a keratint (azaz a szarut) lazítani.
Épp ezért válhatott a pikkelysömörös plakkok és a megvastagodott körömgombás köröm gyengítésének fő fegyverévé.
A bőrgyógyászatban azt is kihasználják, hogy ez lehetővé teszi egyéb molekulák, például a szteroidok felszívódását is. Kicsit ellentmondásos, de a 10% feletti koncentrációk is erősítik a bőrbarriert!
Ez egy nagyon jó illusztráció: a hatszögek a sejtek, amelyeket kötések tartanak össze. Ezek a kötések fehérje jellegű anyagok, ha valami feloldja őket, a legszélső sejtek lehámlanak.
De a legcsodásabb mégis az, hogy mára már tudjuk, hogy az ureának gén szinten komoly szerepe van a bőr megújulásában, illetve az elszarusodásában is.
Biztosan tudjátok, hogy a bőrünk nagyjából 21 naponta újul meg. Amikor a sejtek eljutnak a középső réteg magasságába, megkezdődik a szaruréteg képzése, ami a bőrbarrierünkként szolgál.
Az urea beleszól a megfelelő zsírok és egyes baktériumölő molekulák előállításába is. Ez olyannyira fontos, hogy a sejtek külön csatornákon mozgatják az ureát és ezek specifikus folyamatok.
Az urea lényegében azért felelős, hogy a bőrünk mindig “friss és tökéletes” legyen.
Mire jó az UREA
Nem biztos, hogy mindig mindenből a legújabb a legjobb. Az ureát a hatvanas évek óta használják hámlasztásra, még most is az olcsó sarokpuhító-lábápoló krémek talán leggyakoribb összetevője.
Néha egyszerűbb a klasszikus megoldásokhoz folyamodni (és megfogadni a bőrgyógyász tanácsát).
Az INCI nem minden, hiszen vannak olyan trükkös összetevők, amelyek különböző koncentrációban más szerepet töltenek be.
(A tejsavat ráadásul még a pH beállítgatására is használják, tehát legalább három szerepköre van. Szerencsére az ureára koncentráló termékeknél általában feltüntetik a százalékot, így aggódni semmiképp se kell.)
Csak azért, mert egy anyag teljesen természetes, ahogy az urea, még lehet irritáns. Az, hogy ki mennyire érzékeny a hámlasztó hatásra, teljesen egyéni!
És végül: a természetnél nincs jobb. Az urea egyszerre hidratál, gyengén hámlaszt és felel a bőrbarrieré Ilyet egy ember által alkotott molekula sem tud talán.
Főbb források:
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-27606-4_34