Pattanásos hát: miért alakul ki és mit tehetsz ellene?
Tartalomjegyzék
Amikor pattanásos bőrről beszélünk, legtöbbünknek az arc jut eszébe. De mi a helyzet akkor, ha a gyűlöletes pöttyök máshol jelennek meg? Mi van, ha az egész nyaradat megkeseríti, hogy nem tudsz jó érzéssel felvenni egy spagettipántos felsőt, egy fürdőruhát, mert a pattanásos hátad, vállad miatt szégyenkezel? Sajnos sokan küzdenek ezzel a problémával, de az esetek többségében sikerül rá megoldást találni.
Pattanásos hát
Pattanásos hát okai: Miért vannak egyáltalán pattanások a hátadon?
A pattanásos hát kialakulásában számos tényező szerepet játszhat. Ezek közül van, amin könnyen változtathatsz, más kiváltó okok viszont sajnos nem rajtad múlnak. Utóbbi esetben el kell fogadnod, hogy neked ezt dobta a gép, de azért tehetsz megelőző lépéseket, hogy a lehető legkevesebb ronda pötty jelenjen meg rajtad.
A pattanások a háton felnőttkorban általában ezért alakulnak ki:
- A bőr fokozottan termeli a faggyút. Ez egy genetikai dolog, nem sok mindent tehetsz ellene a rendszeres tisztításon kívül.
- Fokozott hámképződés, a szükségesnél kisebb mértékű hámlással. Ha ez a helyzet áll fenn, a faggyú nem tud ürülni, ezért könnyebben alakulnak ki pattanások. Rendszeres radírozással, bőrpuhítással sokat segíthetsz magadon.
- Baktériumok. Ebben az esetben a pattanásos hát kezelése házilag felejtős, bőrgyógyász szakorvost keress!
- Tág pórusok – ez szintén adottság, amivel meg kell tanulnod együttélni.
Fekete pattanás
A hát területén is különféle pattanások jöhetnek elő. Előfordulhat, hogy fekete pattanás szerű pöttyökkel találkozik az ember – ezeket hívjuk mitesszereknek. Az eltüntetésükre a megfelelő készítmények használata mellett egyetlen megoldás van: szakszerűen ki kell őket tisztítani, azaz kinyomni a tartalmukat.
Ez az, amit Te ne csinálj otthon. A mitesszereket nagyon nehéz rendesen kinyomni, ha pedig marad bennük valami, akkor csak megszaporodnak a gyulladt pattanások a háton.
Büdös pattanás
Komolyabb bőrproblémára utal a kellemetlen szagú, büdös pattanás – ebben az esetben a házilag történő kezeléseket egyáltalán nem javasoljuk, itt a bőrgyógyász lesz a megoldás.
Főként a pattanások gyakori nyomkodása vezet oda, hogy egy-egy kisebbnek induló pötty csúnyán elfertőződik. Ha nem tiszta kézzel, a lehető legsterilebben nyomsz ki egy pattanást, kórokozók juthatnak be, ez okozza a fertőződést, ami a kellemetlen szagokért felelhet. Ha ez a helyzet, inkább ne próbáld magad megoldani a problémát, keress fel egy bőrgyógyászt!
Fájdalmas, gyulladt pattanás a háton
A gyulladt pattanások a háton sajnos nagyon fájdalmasak is tudnak lenni – az sem kizárt, hogy már az is kellemetlenséget okoz, ha a póló anyaga hozzáér. Ilyenkor a gyulladáscsökkentő készítmények segíthetnek, ugyanis sokat hozzátesznek ahhoz, hogy minél hamarabb gyógyuljon az érintett bőrfelület, és a gyulladt pattanás a háton minél előbb eltűnjön.
Gyulladt pattanás kezelés
A pattanásos hát, váll kezelése a megelőzésen, valamint a meglévő pattanások eltüntetésén alapul.
Ha ezzel a problémával küzdesz, a következőket teheted:
- heti 1-2 alkalommal alaposan átradírozod a hátadat
- durva törölközővel áttörlöd: ez is fokozza a radírozó hatást
- a bőröd számára megfelelő testápolóval hidratálsz, ami nem tömíti el a pórusokat
- rendszeres vendéggé válsz a kozmetikusnál.
Ami a testápolást illeti, a niacinamid (B3 vitamin) tartalmú készítmények kiválóak akné, faggyútúltermelés, pirosodás, gyulladások, hiperpigmentáció esetén. Erősíti a bőr természetes védőgátját, emellett feljavítja a bőr tónusát, víztartalmát is – ideális választás a pattanásos hát kezelésére. A növényi vajak is a barátaid lehetnek gyulladáscsökkentő, bőrpuhító, regeneráló hatásaik miatt.
A natúr gerániumos bőrvédő testápolóban ezeket mind megtalálod, valamint a sok értékes, természet adta összetevőinek és aminosav tartalmának köszönhetően kitűnő választás a mindennapi testápolásra. Táplálja és védi a bőrét a természet erejével.
A rendszeres bőrápolás a megfelelő termékekkel már félsiker. Ha neked is pattanásos a hátad, fordíts erre kiemelt figyelmet!